<
Новинки

Shawarma në shtëpi: 7 receta shtëpiak shawarma dhe salca për të

 1. Shawarma shtëpi - Rregullat e përgjithshme të gatimit
 2. Shawarma pule në shtëpi - një recetë klasike hap pas hapi
 3. Si të gatuaj shawarma të shijshme derri në shtëpi
 4. Shawarma shtëpi e bërë me sallam
 5. Shawarma e shijshme me pulë dhe lakër
 6. Shawarma në shtëpi - recetë me mish të grirë dhe lakër
 7. Si të gatuaj shawarma në shtëpi me sallam në bukë pita dhe karota koreane
 8. Shawarma shtëpi - një recetë për dembelët
 9. Si të mbështillni bukën e pita në shawarma shpejt dhe saktë?
 10. Sasi të vërteta shtëpiake shawarma - 6 më të mirat për shawarma shtëpi
 11. Salca klasike Shawarma
 12. Salcë Shawarma në stalla
 13. Salcë arabe shawarma
 14. Salcë e bardhë hudhre pa majonezë në krem ​​kosi
 15. Salca e domateve Shawarma
 16. Dieta salcë me kos

Si të gatuaj shawarma në shtëpi? Si ta bëni atë sa më të shijshëm si stalla. Në çdo qytet ka një vend - stalla ku linja është gjithmonë për shawarma tuaj të preferuar me lëng.

Në çdo qytet ka një vend - stalla ku linja është gjithmonë për shawarma tuaj të preferuar me lëng

Këtu janë disa receta shtëpiake të shawarma:

Isfarë është shawarma? Në disa vende quhet shawarma, një skelë e Kars; Doner; qebap, pica turke, shawarma, gyros dhe Zoti e di akoma si!

Enët e Lindjes së Mesme, të përbërë nga bukë pita ose pita, të mbushura me mish, të pjekur në skarë, të copëtuar në copa ose të copëtuara, me shtimin e sallatave nga perime të freskëta, salca, erëza.

Ata e hanë këtë pjatë me duar, pa pirunë, lugë apo thika për ju! Për të qenë i sinqertë deri në fund, atëherë ky është ushqim i shpejtë i shpejtë me origjinë lindore.

Sigurisht, njerëzit lindorë e bëjnë shawarma nga mishi i qengjit, pulës, gjelit të detit, nganjëherë nga viçi, por ne rusët lehtë e bëjmë dhe e përdorim me mish derri!

Sigurisht, në shtëpi, mishi i tiganisur në skarë nuk është gjithmonë i mundur, kështu që ka shumë receta që mund të bëjnë pa këtë skarë vetë dhe ta gatuajmë këtë shijshëm sa më shpejt dhe pa asnjë frills.

Shawarma shtëpi - Rregullat e përgjithshme të gatimit

Mishi për shawarma nuk merret i ligët, yndyra në një sasi të vogël duhet të jetë e pranishme, përndryshe do të jetë pak e thatë. I gjithë procesi i gatimit zgjat jo më shumë se gjysmë ore, gjë që ju lejon të fshini një vakt mjaft të plotë ose të merrni papritur mysafirë.

Përveç mishit, ju mund të vendosni në shawarma gjithçka që është në dispozicion, e udhëhequr nga shijet dhe preferencat tuaja - lakra e freskët dhe domatet, qepët dhe trangujve, gjethet e çdo sallate apo kërpudha, gjëja kryesore është që e gjithë kjo të kalojë plotësisht me erëza dhe salcë.

Krem kosi dhe majoneza, ketchup dhe mustardë shpesh përdoren në salcë. Të gatshme, për shembull, salcë kosi ose hudhra, nuk do të prishin shawarma. Ju mund të shtoni djathë dhe zarzavate të copëtuar imët - majdanoz, kopër, cilantro dhe borzilok.

Ata mbështjellin mbushjet në bukë pita, kjo nuk është aspak e ndërlikuar. Torta është hedhur në tryezë, lyhet me salcë, skajet nuk kanë nevojë të lyhen.

Mbushja është hedhur me një rrëshqitje të gjatë afër një skaji dhe lyhet me salcë në majë. Së pari, një skaj i shkurtër është i mbështjellë në mbushje, pastaj - skajet anësore, dhe pastaj rrokulliset në një rrotull.

Epo, tani le ta lëmë bisedën dhe të merremi me biznes bashkë!

Shawarma pule në shtëpi - një recetë klasike hap pas hapi

Shawarma pule në shtëpi - një recetë klasike hap pas hapi

Ne do ta bëjmë këtë opsion nga majoneza e pulës dhe yndyrës së ulët - do të dalë mjaft diete!

përbërësit:

 • tre bukë pita;
 • një kile fileto pule të zier - vlim dhe ftohuni paraprakisht;
 • një pjesë e vogël e kokës së lakrës së freskët;
 • tre karafil të hudhrës;
 • kastravec i freskët;
 • domate e dendur e mesme;
 • gjysmë lugë gjelle vaj perimesh;
 • një lugë gjelle ketchup;
 • 3 lugë majonezë.

Përgatitja:

Hapi 1. Pritini imët hudhrat dhe përzieni atë me ketchup dhe majonezë, lëreni mënjanë - lëreni të krijojë.

Hapi 2. Ne e prerë fileton e pulës me një kashtë të shkurtër, skuqeni atë në një tigan të paravendosur me shtimin e vajit vegjetal për vetëm disa minuta, vetëm për ta bërë atë hekura.

Hapi 3. Pritini domaten, kastravecin dhe lakrën në shirita të hollë, lakrën pasi prerë pak me duar, për të humbur elasticitetin.

Hapi 4. Ne përhapim bukë pita në tryezë, yndyrat me salcë, përhapim mish pule dhe perime me një rrëshqitje të gjatë, yndyrat dhe mbështjellësin. Mund të hani!

Bon appetit!

Si të gatuaj shawarma të shijshme derri në shtëpi

Shawarma me mish derri është një pjatë e përzemërt dhe e konsiderueshme, por gatimi është më i ndërlikuar dhe kërkon më shumë kohë. Më parë, mishi duhet të zihet, ose të marinohet brenda natës në një përzierje salcë soje me një sasi të vogël të vajit vegjetal dhe një lugë çaji erëza të një përzierje specash.

përbërësit:

 • 3 bukë të hollë pita;
 • zarzavate të copëtuara për shije;
 • njëqind gram lakër të freskët të copëtuar në shirita të hollë;
 • dy domate të verdha, ato janë më të ëmbla, por nëse jo, atëherë ato të kuqe do të bëjnë;
 • dyqind gram mish derri të tenderit, idealisht entrecote;
 • një qepë;
 • dy karafil të hudhrës;
 • 2 lugë salcë kosi dhe majonezë.

Përgatitja:

 1. Pritini mishin e marinuar në feta të holla nëpër fibra.
 2. Ngrohni një tigan me një lugë vaj perimesh.
 3. Shtrydhni një karafil të hudhër dhe lëreni të skuqeni për fjalë për fjalë gjysmë minutë. Vendoseni mishin dhe skuqeni derisa të keni një ngjyrë të bukur të artë. Pak kripe.
 4. Kombinoni salcë kosi, majonezë dhe një karafil të dytë të thërrmuar hudhër.
 5. Përzieni lakrën me qepë, copëtuar në gjysmë unaza të hollë, shtoni pak kripë dhe pure.
 6. Pritini domatet në shirita të mëdhenj.
 7. Përhapni bukë pita në tryezë. Grease me salcë, vendosni mishin, domatet, lakrën me qepë në një rrëshqitje të gjatë në shtresa, vajosni përsëri dhe mbështillni sipër.
 8. Mund të ngroheni në mikrovalë dhe të shërbeni nxehtë.

Bon appetit!

Shawarma shtëpi e bërë me sallam

Shawarma shtëpi e bërë me sallam

Shawarma me sallam, kjo pjatë është për një meze të lehtë të papritur, kur nuk ka kohë për të gatuar diçka më të plotë dhe më të shijshme.

përbërësit:

 • treqind gram sallam të gatuar me cilësi të mirë;
 • tre bukë pita;
 • njëqind gramë çdo djathë;
 • kastravec i freskët;
 • dy vezë të ziera;
 • majonezë dhe salcë kosi në një lugë gjelle me një majë të madhe.

Përgatitja:

 1. Pritini sallamin në shirita të gjata të mëdha, nëse dëshironi, mund të skuqeni lehtë.
 2. Djathë - hekura, copëtoni kastravecin në shirita.
 3. Përzieni salcën - salcë kosi dhe majonezë, vezët e grira në një rende të imët, pak piper dhe shtoni qepën e gjelbër të grirë imët.
 4. Ne përhapim bukë pita dhe yndyrat me salcë. Ne përhapim salcën, kastravecin dhe djathin, sipër salcës dhe mbështjelljes së mbetur.

Nëse mikrovalë ose skuqeni në një tigan të thatë - do të jetë absolutisht e mrekullueshme!

Do t'ju pëlqejnë gjithashtu këto receta:

 1. Recetat më të mira për qofte me lëng mishi
 2. Pica e shpejtë në tigan
 3. Patatet e mishit të grirë me lëng dhe të butë

Shawarma e shijshme me pulë dhe lakër

Kjo recetë do të marrë më shumë kohë, por më besoni - ia vlen! Një mundësi e shkëlqyeshme për një darkë të Dielë në rrethin e familjes ... ose mund ta vendosni në një enë termike dhe të merrni çaj me një termos për një shëtitje të gjatë në mot të freskët.

përbërësit:

 • Bukë pita armene;
 • dy gjinj pule;
 • Karrota Koreane 150 gram;
 • lakër e freskët 100 gram;
 • dy domate;
 • dy tranguj turshi;
 • gram 100 djathë të fortë;
 • pak vaj perimesh dhe nje fete gjalpe;
 • salcë - dy lugë majonezë, ketchup dhe salcë kosi, 2 karafil hudhër dhe një tufë zarzavate për shije, piper i copëtuar në një procesor ushqimi.

Përgatitja:

 1. Gjoksin e pulës e prerë në pllaka me centimetër dhe rrihni, kripë, piper, lëreni të shtrihet për rreth 15 minuta dhe prerë në shirita. Fry në vaj perimesh deri në kafe të artë.
 2. Pritini kashtë, kastravecat, domatet dhe lakrën, hiqini dhe piqni lehtë.
 3. Skuqeni djathin në një rende të trashë.
 4. Formoni një shawarma - yndyrat bukën pita me salcë dhe mbushini ato me shtresa mbushëse. Mos harroni të derdhni salcën në majë të salcës.
 5. Vendoseni në një fletë pjekje, yndyrat me gjalpë të shkrirë dhe piqeni në furrën e parangrohur mirë për rreth dhjetë minuta.

Bon appetit!

Shawarma në shtëpi - recetë me mish të grirë dhe lakër

Shawarma në shtëpi - recetë me mish të grirë dhe lakër

Dhe përveç mishit të grirë, ne do të vendosim patate në këtë pjatë gustatori, kërpudha - kërpudha deti ose porcini, dhe djathë të tymosur.

përbërësit:

 • Lavash armene tre copë;
 • 3 patate të mesme;
 • qepë e madhe;
 • kilet e mishit të grirë mish derri ose viçi;
 • gram 100 djathë të tymosur;
 • gram 200 kërpudha;
 • hudhra nja dy karafil;
 • 1 lugë mustardë;
 • majonezë 3 lugë gjelle;
 • vaj perimesh;
 • kripë, piper dhe erëza për shije.

Përgatitja:

 1. Fry veç e veç në një tigan - kërpudha, mish të grirë dhe patate, të prera në shirita. Mos harroni të shtoni dhe piper.
 2. Ne prerë qepë në unaza të hollë gjysmë, tre djathë në një rende.
 3. Përgatitja e salcës - përzieni majonezën me hudhër të prerë imët dhe mustardë.
 4. Lubrifikoni salcën pita dhe shtrojini mbushjen e shtresave. Top me një salcë dhe mbështjellës tjetër.
 5. Fry në një tigan nga të dy palët.

Bon appetit!

Si të gatuaj shawarma në shtëpi me sallam në bukë pita dhe karota koreane

Si të gatuaj shawarma në shtëpi me sallam në bukë pita dhe karota koreane

Epo, është shumë e thjeshtë dhe e shpejtë!

përbërësit:

 • gjashtë salcice;
 • tre bukë pita;
 • nja dy domate;
 • kastravec i freskët;
 • marule;
 • gram 100 djathë;
 • përzieni tre lugë majonezë dhe ketchup.

Përgatitja:

 1. Fry salcice në një tigan - lehtë!
 2. Pritini kastravecat dhe domatet në shirita, grijeni djathin, ose mund t’i vendosni në një bllok.
 3. Përhapni salcë pita, vendosni një çift salcice, djathë dhe domate me tranguj, shtoni salcë dhe top dhe mbështilleni. Ngrohtë në mikrovalë.

Bon appetit!

Shawarma shtëpi - një recetë për dembelët

Shawarma shtëpi - një recetë për dembelët

Njohuria ime personale, për ato më dembel! .. Gjëja kryesore nuk është të jesh shumë dembel për të shkuar në dyqan, ku të blesh produktet e mëposhtme:

 • gjoks pule të tymosur;
 • paketimin e bukës pita;
 • një enë e vogël me qepë turshi dhe e njëjta me lakër;
 • Salcë cezari.

Përgatitja:

 1. Zgjeroni bukën pita, yndyrat me Cezarin, vendosni nja dy feta një gjoks pule të trashë një centimetër, lakër, qepë, shtoni më shumë Cezar, mbështilleni dhe është koha për të ngrënë.
 2. Dhe ende mund të ngrohni një minutë në mikrovalë - nëse jo dembel!

Bon appetit!

Një video interesante, si në një Anapa me diell një punonjës i një kafeneje lokale përgatiti shawarma pranë Mortal Kombat:

Shtë mirë të njohësh çdo zonjë:

Si të mbështillni bukën e pita në shawarma shpejt dhe saktë?

Epo, gjithçka është e thjeshtë - shfaqen vështirësi vetëm për dikë që nuk e ka bërë kurrë këtë!

Kushdo që e ktheu një shawarma, ai do ta bëjë atë sa herë që ju pëlqen, pa ndonjë tension.

Kushdo që e ktheu një shawarma, ai do ta bëjë atë sa herë që ju pëlqen, pa ndonjë tension

Mesi i pitës është lyer me salcë, rreth gjysma e diametrit.

Në rrethin e yndyrshëm me skaj, shtrimi është hedhur. Në shtresa dhe një shirit të gjatë, në krye të mbushjes shtohet një salcë tjetër.

Buzë e shkurtër është e mbështjellur në mbushje.

Pastaj skajet anësore janë të mbështjellura.

Hapi i fundit është ta shndërroni shawarma në një rrotull.

Sasi të vërteta shtëpiake shawarma - 6 më të mirat për shawarma shtëpi

Salcat japin lëng shawarma dhe të njëjtën shije orientale, nëse gatuhen në mënyrë korrekte. Ju mund të merrni së bashku me një kombinim të majonezë, ketchup dhe salcë kosi ... ose mund të gatuani një salcë të vërtetë dhe ta ktheni një pjatë të thjeshtë të ushqimit të shpejtë në një pjatë të mrekullueshme gustator!

Salca klasike Shawarma

Salca klasike Shawarma

Shtrydhni katër karafil të hudhrës në një tas. Shtoni lëngun e gjysmë limoni, një lugë gjelle sheqer, një lugë çaji mustardë të mbaruar, gjysmën e kripës së çajit, të njëjtën sasi piper të zi dhe specin, pak shafran, borzilokun e tharë.

Grind si duhet. Shtoni një gotë qumësht të pjekur të fermentuar dhe një gotë salcë kosi të trashë të bërë në shtëpi.

Rrihni në një mikser deri sa të qetë dhe lëreni të qëndrojë në të ftohtë për disa orë.

Salcë Shawarma në stalla

Salcë Shawarma në stalla

Shtë më mirë të gatuani në një procesor ushqimi me një grykë me thikë.

Pritini në pluhur dy tranguj të mesëm turshi dhe tre karafil të hudhër. Shtoni gjysmë lugë çaji kerri dhe disa sprigs kopër, pak koriandër dhe qimnon. Prapë.

Derdhni në gjysmë gote aran ose qumësht të pjekur të fermentuar, vendosni gjysmë gote salcë kosi të trashë dhe gjysmë gotë majonezë. Rrihuni derisa të qetë, insistoni nja dy orë në frigorifer.

Salcë arabe shawarma

Salcë arabe shawarma

Pritini shumë mirë me thikë një tufë qepësh të rinj jeshil, kastravec turshi dhe tre karafil hudhër dhe gatuajeni tërësisht. Kripë dhe piper për shije.

Salcë e bardhë hudhre pa majonezë në krem ​​kosi

Salcë e bardhë hudhre pa majonezë në krem ​​kosi

Kjo lëng mishi quhet edhe e bardhë.

Pritini një kastravec të freskët në pluhur në një procesor ushqimi me tre karafil të hudhrës.

Shtoni një gotë salcë kosi të trashë të bërë në shtëpi, kripë dhe shtoni allspice.

Rrihini lehtë dhe futeni në frigorifer. Shtë më mirë të kripë me kripë deti.

Salca e domateve Shawarma

Salca e domateve Shawarma

Kullohet përmes një mulli mishi një tufë të vogël borzilokësh me majdanoz, dy domate të mëdha të pjekura, piper zhurmash të qëruar, dy qepë.

Shtoni “përzierjen e specit” të erëza gjysmë lugë gjelle, gjysmë gote paste domate, 3-4 lugë vaj ulliri dhe ziejini për 10-15 minuta mbi nxehtësinë e ulët. Kripë për shije.

Dieta salcë me kos

Dieta salcë me kos

Isshtë bërë në bazë të kosit.

Përzieni dhe rrahni në një mikser gjysmë gotë kos, pesë ullinj, një lugë çaji mustardë dhe erëza për shije.

Kripë pak dhe shtoni disa lugë çaji lëng limoni.

Dhe tani recetat e videos:

Të gjithë mund të gatuajnë shawarma në shtëpi, madje një i ri mund, pasi të lexojë këtë artikull, të lutem prindërit me një darkë të shijshme dhe të kënaqshme.

Mos kini frikë të eksperimentoni dhe shtoni diçka tuajin në gjellë dhe mbase kjo shtesë do të bëhet e fshehtë dhe krenari e familjes tuaj, do të shtojë pazakontë në një pjatë të njohur.